Ниједна особа није имуна од појаве бора испод очију. Старосне промене, фактори околине, нездрава храна - све ово доводи до превременог старења коже. Многе девојке и жене размишљају о томе како уклонити омражене наборе и учинити кожу глатком. Искусни козметолози саветују интегрисани приступ, поштовање превентивних мера и редовно прављење хранљивих маски за подмлађивање коже око очију. Размотримо главне аспекте редом, даћемо ефикасне начине за борбу против бора.
Прво појављивање бора испод очију
- Први знаци великих бора појављују се до 28-30 година, али све зависи од индивидуалне структуре дермиса и других спољних фактора. Међутим, искусни козметолози закључили су да се производња колагена и еластинских влакана успорава управо до овог доба.
- Горњи слој коже се исцрпљује, постаје тањи, јер се природна регенерација ћелија не дешава на одговарајућем нивоу. Епидермис губи способност задржавања течности која је неопходна за тонус и еластичност. Кожа постаје дехидрирана, на њима се појављују набори.
- Није тајна да је кожа око очију најтања и најосетљивија, што захтева деликатан приступ. Између осталог, на овом подручју је мало лојних жлезда које су одговорне за правовремену хидратацију и еластичност. Као резултат, чак и младе девојке у двадесетим годинама доживљавају прве боре на лицу.
- Када се прве боре на лицу чврсто фиксирају, на угловима очију формирају такозване „вране ноге". Карактеристична мрежа остаје на лицу због сталне контракције мишића (осмех, шкиљење итд. ). Кожа губи еластичност, набори и пукотине остају, губећи способност глаткоће.
Узроци појаве бора испод очију
- Ако говоримо о статистичким борама, оне настају услед унутрашњих промена. Ту спадају болести срца, штитасте жлезде, поремећена функција јетре и бубрега и спор метаболизам. Прилично је тешко идентификовати узрок, услед чега борба против бора уз помоћ народних лекова може трајати годинама.
- Познато је да је естроген присутан у телу сваке особе, и мушког и женског пола. Разлика је само у количини, жене имају мање естрогена. Када уопште престане да се производи, почињу оштри скокови у хормонској позадини. Кожа бледи, а боре постају повезане са годинама (због старења епидермиса).
- Изложеност факторима околине сматра се најчешћим узроком настанка бора испод очију. Користи се апсолутно све - сунце, киша, мраз, ветар. На лицу се појављују козметички недостаци који временом формирају дубоке наборе.
- За природну регенерацију, ћелије коже морају бити обогаћене кисеоником. Иначе, недостатак свежег ваздуха доводи до успоравања природних функција, кожа постаје млитава, сива. Колаген престаје да се производи у великим количинама, горњи слој дермиса постаје слаб. Исто се може рећи и за активне физичке вежбе, спорт повећава еластичност ткива.
- Када особа не поштује хигијену хране, не конзумира свеже поврће и воће, пије мало воде, отрови се накупљају у поткожном ткиву. Токсини и токсини зачепљују крвне судове, спречавајући крв да у потпуности циркулише. Ћелије не добијају довољно кисеоника и исцрпљују се. Козметички недостаци појављују се на целој површини лица и тела, који временом постају све дубљи.
- Још један главни фактор који провоцира појаву превремених бора је погрешан начин живота. То укључује често излагање стресу, злоупотребу дувана и алкохола, недостатак посла и одмора или кршење дневне рутине, хронични недостатак сна и општи прекомерни рад. Све у одељку изазива „букет" бора који сваким даном постају све дубљи.
- Многе девојке верују да у младом добу није неопходно користити висококвалитетну декоративну и негујућу козметику. Међутим, ово погрешно схватање је крајње погрешно. То су јефтини производи који постављају почетак дехидратације коже, зачепљују поре, боре се појављују прво између обрва, затим у угловима очију и на носу. После тога, постаје све теже и теже се отарасити набора, постаје неопходно потпуно напустити козметику.
- У почетку се око очију појављују динамичне боре, зову их и "мимичне". У ризику су људи са повећаном емоционалношћу, који су по природи услуге присиљени да изражавају мисли изразима лица. Честа контракција мишића лица ствара наборе на кожи, у ову категорију по правилу спадају јавни људи, преводиоци, наставници.
- Ако говоримо о спољним факторима, појава бора испод очију типична је за људе који проводе пуно времена испред рачунара без заштите очију. Исто се односи на девојке и жене које одлазе у соларијум и сунчају се. Неопходно је заштитити очи наочарима са УВ филтером или антирефлексним премазом како бисте спречили жмиркање.
- Још један важан аспект који утиче на здравље коже лица је правилан избор јастука. Ако је глава подигнута превисоко током одмора, епидермису ће недостајати хранљивих састојака. Исто важи и за низак ниво, лице брзо набрекне. Изаберите јастук који је стиснут око 8-10 цм.
Козметички лед за боре испод очију
Један од најчешћих начина борбе против бора је употреба козметичког леда. Припремљен је на бази децокције лековитих биљака, бобица, воћа. Погледајмо редом најпопуларније рецепте.
- Лимун.Оперите лимун, одсечите "задњице", уситните лимун на мале кришке и пошаљите у блендер. Самељите лимун у кашу, разблажите водом у омјеру 2: 1. Спакујте у калупе, замрзните. Користите не више од 1 пута дневно, најбоље ујутру.
- Алое вера.Изаберите 3 меснате стабљике биљака, оперите их и осушите. Млетите млином за месо или блендером док не постане кремаст. Разблажити водом за пиће и замрзнути. Нанесите ујутро и увече, пажљиво третирајући кожу испод очију.
- Краставац.Можда најчешћи и најефикаснији лек. Претворите 2 краставца у кашу, спакујте у конзерве. Обришите подручје испод очију 2-3 пута дневно.
- Сок од кукуруза и грејпа.Исцедите сок из једног грејпа, припремите инфузију од кукуруза (прелијте 20 грама биљке са 100 мл кључале воде). Комбинујте две композиције једни са другима, охладите и пошаљите на замрзавање. Обришите кожу не више од једном на 2 дана.
- Храстова кора и жалфија.Купите суве биљке у апотеци, скувајте 25 г у врућој води. жалфије и 20 гр. храстове коре, пустите да се кува око пола сата. Прођите кроз филтер, сипајте у вреће / посуде за лед, замрзните. Третирајте проблематично подручје 2 минута једном дневно.
- Јагода.Смрзнуте јагоде могу се користити као козметички лед. Довољно је брисати кожу испод очију два пута дневно по 3 минута, боре почињу да се изглађују након 15 дана након прве примене.
- Морска со и чај.Припремите јак чај од растреситих листова (црни или зелени), помешајте 100 мл. састав са 20 гр. исецкане морске соли и мешајте док се кристали не растворе. Сипати у калупе, наносити ујутру сваки други дан.
- Мелиса.Брев 50 гр. свежи матичњак у 150 мл. топле воде, пустите да се скува, процедите. Спакујте у вреће или посуде за лед, пошаљите да се смрзну. Третирајте проблематично подручје свакодневно ујутру и увече.
Масажа за боре испод очију
Масажа је ефикасна само ако се врши у комбинацији са козметичким ледом и другим народним лековима. Ако је могуће, изводите једноставне манипулације сваког дана, трајање курса је 1, 5-2 месеца.
- Лезите на под или на чврст кревет и опустите мишиће лица. Подмажите два прста уљем или хидратантном кремом и превуците их преко подручја испод очију. Пређите са носа на сљепоочнице, а затим обрнуто. Затим кружним покретима третирајте боре како бисте повећали проток крви у ткивима. Извршите манипулацију 5 минута, а затим промените смер крећући се од носа до ушних ресица и назад. Укупно трајање масаже је 15-20 минута.
- Подмажите врхове прстију хидратантном дневном кремом, распоређену по набораном делу. Почните интензивно да "увлачите" крему, али немојте јако ударати по кожи. Главна ствар је да су вам покрети брзи. Када се производ потпуно упије, помазите боре да бисте изравнали наборе. Такав потез ће влажити кожу и осветити крв. Масажу треба изводити 2 пута дневно по 15 минута.
- Полазна позиција лежи на кревету. Уклоните јастук, опустите мишиће лица. Ставите прсте на боре, поправите их тако да се кожа не набора. Чврсто затворите очи, сачекајте 15 секунди, опустите се. Поновите кораке 30 пута. После тога обришите кожу коцкицама леда, нанесите крему за дермис око очију. Учесталост масаже је три пута дневно.
Маске против бора испод очију
- Хлеб.Узмите мрвицу белог хлеба, потопите је у врелу воду и оставите да одстоји 15 минута. После тога исцедите течност, отопите малу коцку путера у микроталасној пећници и помешајте са хлебом. Нанесите на подручје испод очију, потопите пола сата. Уклоните вишак марамицама, оперите хладном водом и натрљајте дермис ледом.
- Млеко и квасац.Загрејати 45 мл. млека или маслиновог уља на погодан начин, додајте 15 гр. сувог квасца и сачекајте да набубри. Масу распоредите у дебелом слоју преко проблематичног подручја, а на врх ставите прозирну фолију. Сачекајте око 40 минута, исперите, подмажите кожу серумом против бора.
- Овсена крупица.Средње млевену овсену кашу растворите врућим млеком, сачекајте да набубри и исцедите вишак течности. Додајте неколико капи геранијевог етра, промешајте, направите маску. Потопите га најмање пола сата, а затим оперите и обришите кожу ледом.
- Банана.Уситните у блендеру или виљушком згњечите пола банане. Растопите путер у воденом купатилу, мешајте састојке у једнаким размерама. Нанесите композицију на подручје испод очију дебелим слојем, покријте газом. Потопите маску најмање 30 минута, уклоните вишак салветом, оперите леденом водом.
- Павлака и кромпир.Рендати или уситнити један опрани гомољ кромпира заједно са кором. Сипајте крему са садржајем масти 20% или више да добијете густу масу. Нанесите смешу на подручје са борама, поправите газом или прозирном фолијом, оставите трећину сата.
- Павлака.Узмите две зреле кајсије, уклоните семе, згњечите плодове виљушком или прођите кроз блендер. Кашу растворити са масном павлаком, додати 5 г. желатин, оставити на собној температури 20 минута. После наведеног периода, распоредите смешу на подручје испод очију, исперите након пола сата.
- Природна уља.Редовна употреба једног или више природних уља помоћи ће вам да се решите бора. Ту спадају чичак, рицинус, морски бук, кукуруз, ланено семе, бадем, поврће и маслине. Утрљајте смешу у кожу, оставите да делује 2 сата. После тога уклоните оно што се није упило сувим марамицама.
- Алое вера.Користите пулпу алое вере да свакодневно трљате кожу око очију. Покушајте да изаберете меснату стабљику, ако желите, можете је претворити у кашу, а затим нанијети на проблематична подручја у облику маске. Трајање лечења епидермиса алоје је 15 минута.
- Витамини А, Е.У апотеци се продају ампуле са витаминима различитих група, мораћете да купите по један комад витамина А и Е. Повежите их заједно, редовно наносите на кожу, масирајте проблематично место. После 3 сата уклоните не упијени вишак козметичком сунђером, не испирајте.
Превентивне акције
- Нека вам постане навика да заштитите очи од штетних ефеката. Ако пуно радите за рачунаром, купите посебне наочаре у оптици или апотеци. Слична ситуација је и са посетама соларијуму и честим излагањем сунцу. Увек носите сунчане наочаре, неће вам дозволити да жмурите.
- Уверите се да довољна количина течности која се конзумира дневно уђе у тело. Љети попијте око 2, 7 литара. чиста вода, зими - не мање од 2, 2 литра. У исто време, тело не опажа чај, сок, воћно пиће и друга пића за воду. Прескочите кафу или је попијте са млеком, изузмите алкохол и газиране коктеле.
- Као што је раније поменуто, вежбање убрзава проток крви у лимфу, услед чега су ћелије засићене кисеоником. Придружите се теретани или џогирању на пола сата сваког дана. Узмите пробну лекцију из плеса, пилатеса, јоге и још много тога. Шетајте чешће на свежем ваздуху.
- За модерну особу стрес је уобичајена ствар. Недостатак новца, проблеми у породици и на послу доводе до нервног слома. Водите рачуна о својој психо-емоционалној позадини, потражите начине за решавање негативности. Купите се у биљкама, читајте књиге и слушајте умирујућу музику. Досегните Зен, немојте бити депресивни.
- Избаците нежељену храну из исхране. Укључује слану, димљену, киселу, масну, зачињену, пржену храну. Одустаните од домаће конзервиране хране, слатких компота, брзе хране. Горња листа уопште није корисна, храна ове врсте зачепљује крвне судове и успорава циркулацију крви.
Можете се сами ослободити бора испод очију, не прибегавајући увођењу "Ботека" или употреби месотхреадс-а. Посматрајте интегрисани приступ, свакодневно масирајте проблематично подручје, обришите дермис козметичким ледом, не будите лени да припремите маске. Нормализујте своју исхрану, носите се са стресом, одустаните од лоших навика.